Страховий поліс ОСЦПВ або для чого потрібна Автоцивілка
Автоцивілка або ОСЦПВ

Їхала Матізом, врізалась в Бугатті – сльози соплі та продана нирка Вам гарантовані! Хіба що Ви маєте страховий поліс ОСЦПВ – обов’язкове страхування цивільно-правових відносин. В цьому випадку нирки будуть з Вами.

Чому ж потрібно мати поліс ОСЦПВ?

Що найперше – аби не платити штраф поліцейському в розмірі від 425 до 850 гривень. Обов’язкове страхування автомобілів в Україні діє з 2004 року. І має бути оформлене на автомобіль не більш ніж в 10 денний термін з моменту купівлі/переоформлення.  Відсутність полісу – це адміністративне правопорушення. У випадку ДТП водію, який не оформив страховку, доведеться власним коштом відшкодовувати витрати, нанесені усім постраждалим учасникам дорожнього руху. Правда, оштрафувати можуть тільки безпосередньо після ДТП або під час складання протоколу за порушення правил дорожнього руху. Зупиняти авто без причини та вимагати діючий поліс ніхто не має права.

Але не тільки острах перед силовиками має спонукати до оформлення ОСЦПВ. Поліс необхідний для страхування цивільної відповідальності автовласників. Якщо Ви на своєму ТЗ в’їдете в когось – страхова компанія буде оплачувати ремонт постраждалого автомобіля і лікування його водія. Так само компанія займеться витратами, коли Ви розіб’єте вітрину будь-якої торгової точки, в’їдете в паркан або іншу нерухомість.

 

Однак варто врахувати, що наявність ОСЦПВ не має на увазі компенсацію грошових коштів на ремонтні роботи власного авто. Та ж ситуація і з викраденням ТЗ. У народі такий поліс називають «Автоцивілка», так як він покриває витрати виключно винуватця аварії. Крім того, страхова не зможе захистити від штрафів або позбавлення водійських прав за створення аварійних ситуацій. В цьому випадку відповідати доведеться винуватцю згідно із законодавством.

Відповідно, коли в’їхали в Ваше авто, ремонт оплачує страхова компанія винного водія. Якщо в ДТП винні обидва водії – компенсацію здійснюють обидві страхові. Тобто ОСЦПВ страхує на автомобіль, а грошові кошти. Для захисту транспортного засобу від дій третіх осіб, техногенних та природніх катастроф, угону або дерева що впало на дах Вашої автівки, потрібно оформляти страховий поліс Каско.

Насправді, в разі аварії, зі своїми страховими фірмами зв’язуються всі учасники події. Коли стане ясно, хто винен у трагедії, страховик проводить оцінку завданих збитків і виплачує потерпілим кошти на ремонт.

ОСЦПВ обов’язкове для всіх водіїв в Україні. Але є винятки для окремих категорій людей. Вони вказані в статті 13 Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності»:

 • Учасники бойових дій;
 • Постраждалі учасники Революції гідности;
 • Люди з інвалідністю внаслідок війни;
 • Люди з інвалідністю I групи, які особисто керують належними їм транспортними засобами;
 • Люди, які керують транспортним засобом, що належить людині з інвалідністю I групи в його присутності.

Якщо ви не належите до цих категорій, ви зобов’язані купувати страховку на авто. Пільги в 50% по ОСЦПВ також доступні певним категоріям громадян.

 • Учасники війни;
 • люди з інвалідністю 2 групи;
 • чорнобильці 1 та 2 груп;
 • пенсіонери.

Скільки можуть заплатити за те, що покриває автострахова компанія?

На жаль, сума платежу досить обмежена: за відновлення пошкодженого транспортного засобу може бути не більше 100 000 грн, а за шкоду здоров’ю постраждалої сторони – удвічі більше. Деякі страхові компанії можуть збільшити розмір компенсації, визначений у договорі за певну доплату, однак не більше ніж удвічі.

Варто також зазначити, що при визначенні ступеня шкоди враховуватиметься фактичний знос автомобіля (тобто загальна вартість пробігу та рік виготовлення). Простіше кажучи, чим старший автомобіль і чим більший пробіг, тим менше буде заплачено за розбиту фару. Виявляється, коштів, виданих страховою, не завжди вистачає. Різницю в сумі можна повернути потерпілому водієві через суд з винуватця ДТП.

Чекати прибуття представників правоохоронних органів при ДТП необов’язково: сьогодні до кожного страхового договору надають європейський протокол, який власники авто можуть заповнити самостійно. Проте є певні обмеження:

 1. Учасниками ДТП є тільки два ТС.
 2. Втрати заподіяно виключно транспорту, а не здоров’ю власника.
 3. Обидва учасники події мають дійсними полісами, і вони самі визначили хто винен.

Коли всі вищезгадані фактори досягнуті, можна оформляти європротокол і звертатися в страхову компанію за компенсацією. При цьому водій постраждалого автомобіля звертається в свою страхову компанію, а не того, хто винен. Максимальна сума виплати по Європротоколу – 50 000 грн.

При ДТП обов’язково зателефонуйте своєму страховику відразу після того, як викличете патрульних і швидку допомогу (якщо потрібно).

Ще до 2019 року вартість полісів ОСЦПВ в різних страхових компаній була приблизно однаковою. Втім зараз є певні відмінності в питаннях формування вартості полісу. Зазвичай на сайтах страхових компанії є онлайн калькулятори вартості полісу, де основними критеріями є:

 • Типу транспортного засобу. Чим більший об’єм двигуна, тим дорожча страховка.
 • Місця реєстрації транспортного засобу. Для різних населених пунктів свій коефіцієнт розрахунку. Враховується розмір міста, кількість автомобілів, інтенсивність руху. Чим ці параметри вищі – тим більший коефіцієнт і дорожчий поліс. Оформляти страховку потрібно за місцем реєстрації автомобіля (МРЕВ, вказане в свідоцтві про реєстрацію транспорту і де ви отримали техпаспорт).
 • Водійського стажу. Чим він менший – тим більше платить водій.
 • Терміну дії поліса. 
 • Кількості аварій. За кожен безаварійний рік водій отримує знижку – так званий бонус-малус. Зазвичай це 5% від вартості поліса. При укладанні договору про нову автоцивілку, для підтвердження безаварійного стажу страхова може запросити дані з попереднього поліса або його ксерокопію. Максимально можливий розмір «безаварійної» знижки – 20%. Важливо розуміти, що право надавати її чи ні, залишається за страховою.
 • Наявності пільг. 
 • Періоду використання транспортного засобу. Цей параметр важливий тільки для таксі або автомобілів, що використовуються для перевезень пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку і які підлягають обов’язковому технічному контролю.
 • Наявності франшизи: вартість полісу з франшизою буде нижчою. Але враховуйте що сума франшизи це ті кошти, які Ви маєте сплатити в разі виникнення ДТП. Всі витрати що понад цю суму будуть покриватись коштом страхової компанії.

На службі таксі Ок.2299 Хмельницький проводили опитування серед водіїв – хто користується якою страховою компанією. Ми нарахували біля 18 різних організацій. Зрозуміли що обирають з різних критеріїв: комусь офіс по дорозі сподобався, хтось вже роками працює з певною СК, комусь зручно оформлювати ОСЦПВ онлайн. Вирішили перевірити рейтинги страхових, що найбільше мають попит. Які в них рейтинги, виплати та жалоби на них.

OneClick – одна з найдешевших та рейтинговіших онлайн страхових компаній. Швидко реагують на ситуації, адекватно оцінюють збитки.

ВУСО (VUSO) – популярна страхова компанія не тільки в автомобілістів але й в подорожуючих. Цілодобова підтримка, можна обирати суму додаткового покриття до ОСЦПВ (від 250 грн до вартості страхового полісу і на суму покриття +100 000 грн)

ТАС – стабільна страхова з не найнижчими цінами, але з чудовим рейтингом. Спектр послуг як у всіх, але завжди на зв’язку та нормально оцінюють збитки при аваріях.

Сервісів для  оформлення страховок багато. Який з них обирати – питання Вашого смаку. Так само й зі страховими – яка Вам більше подобається або підходить по вартості послуг до тих і звертайтесь. Ми ж навели тільки ті, що мають попит серед наших водіїв. Але пам’ятайте – страховий поліс ОСЦПВ має бути обов’язково!

Будьте уважні на дорозі і хай цей папірець ніколи не знадобиться Вам!